Çağımızın Hastalığı Fibromiyalji ve Bu Hastalıkta Beslenmenin Önemi

Çağımızın Hastalığı Fibromiyalji ve Bu Hastalıkta Beslenmenin Önemi

Son zamanlarda adını sık duymaya başladığımız ve mükemmelliyetçi hastalığı olarak bilinen fibromiyalji yaygın vücut ağrıları ile kendini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalıktır. Nedeni bir türlü belirlenemeyen bu ağrılar sırtta ve ensede kendisini daha fazla hissettirmektedir. Bel, kollar, bacaklar, kalça eklem ve kaslar da olabilir. Sürekli yorgunluk, halsizlik, hiçbir şey yapacak halin olmaması da belirtileri arasındadır. Mutsuzluk, uyku bozuklukları, vücutta ağrılı hassas noktalar, eklemlerde sabah sertliği, ellerde ve kollarda uyuşma, şişlik hissi vardır. Tüm beden en küçük baskıda bile şiddetli ağrılar hissedebilir. Kabızlık, gaz, şişkinlik gibi bağırsaak çalışmasında düzensizliklerin oluşması muhtemeldir. Sancılı ve düzensiz adet, tiroit hastalıkları, glikoz toleransı bozukluğu gibi hormonal bozukluklar da oluşabilir. Bu nedenle yaşam kalitesinde ciddi anlamda olumsuz etkilere yol açan bu problemin nedenleri ve belirtileri ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak hastalığı erken dönemde kontrol altına alabilmek bakımından önem taşıyor. Ayrıca bu hastalık kadınlarda erkeklere oranla daha fazla gözlemleniyor.

Neden Ortaya Çıkıyor?
Bir bireyin vücudunda neden fibromiyalji geliştiği yani hastalığın nedenleri tam olarak açıklanamamakla birlikte, bazı faktörlerin vücudun işleyişini bozarak yaygın ağrı ve hassasiyete yol açtığı biliniyor. Ortalamanın üzerinde ekonomik düzeye ve eğitime sahip kişilerde fibromiyalji daha fazla görülüyor. Ancak bunun sebebi tam olarak açıklanabilmiş değil. Genetik faktörlerin etkili olduğu ve bunun bir sonucu olarak da birinci derece yakınlarda hastalık bulunması halinde yakalanma riskinin arttığı yapılan araştırmalarla ortaya konulmuş olan fibromiyaljinin diğer nedenleri arasında şu hususlar yer alıyor:Çevresel faktörler, kaza, düşme gibi duygusal ya da fiziksel sonuçları olan travmalar, ağrı algılama bozukluğu, hormonal sistemde, sinir sisteminde ya da kas işlevlerinde bozukluk, sempatik sistemdeki aşırı çalışma, santral sistemdeki nörotransmitter dengesizliği, ankilozan spondilit ve romatoid artrit gibi bazı romatizmal hastalıklar ile bazı viral hastalıklar, uyku bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi psikolojik temeli bulunan sorunlar, medya, finans ve kalabalık ortamlardaçalışan yoğun iş hayatı olan stresli sektörlerde çalışma, mükemmeliyetçi, titiz, duygu durumu çabuk değişen kişilik yapısı, işkoliklik, işini sevmemeye dayalı mutsuzluk.

Peki Fibromiyalji de Nasıl Beslenmeliyiz?
Uzak Durulması Gereken Besinler
Çoklu klinik çalışmalar, fibromiyalji semptomlarının tedavi edilmesinin diyet ve beslenme değişikliklerini içeren çok yönlü bir yaklaşımı gerektirdiğini göstermektedir. Fibromiyaljiyi tedavi ederken kaçınılması gereken yiyeceklerden, en önemlisi glutendir. Gluteni ortadan kaldırmanın yanı sıra, huzursuz uyku ve uykusuzluk, anksiyete, kas titremesi ve depresyona katkıda bulunabileceğinden, kafein alımını sınırlamak gerekmektedir. Kafein sadece kahve, çay ve kolada değil, aynı zamanda enerji içeceklerinde, kola olmayan aromalı gazlı içeceklerde ve hatta reçetesiz satılan bazı ağrı ilaçlarında da bulunur. Tüm hastaların yapay tatlandırıcılardan uzak durması önerilir. Tehlikeli kimyasal maddelere dayanarak, bugün piyasadaki birçok yaygın yapay tatlandırıcı, kansere, tiroid sorunlarına, hafıza kaybına ve nöbetlere neden olan bileşikler içerir. Fibromiyaljinin semptomları ile savaşırken, daha fazla komplikasyon ve tıbbi rahatsızlığı uyandırmamak önemlidir. Gluten, süt, kafein, yapay tatlandırıcılar, işlenmiş gıdalar ve kısmen hidrojene edilmiş yağlar ve trans yağları ortadan kaldırarak vücudunuzun toksik yükünü azaltmanız ve yaşam kalitenizi, ruh ve zihninizin aktivitesini arttırmanız mümkün.

Tüketimini Arttırmamız Gereken Gıdalar
Yoğurt, kefir, yumurta, organik meyve ve sebzeler ve özellikle magnezyum içeriği yüksek olan besinler, fermente gıdalar, kuzu,koyun ve keçi eti ve bunların kemiklerinden hazırlanmış kaliteli kemik suları, kuru yemişler eklenmelidir. Pek çok fibromiyalji hastasında beslenme eksiklikleri vardır ve vitamin B12, Vitamin C ve Vitamin D’nin yanı sıra folik asit ve esansiyel mineral magnezyum gibi önemli besin maddelerinde yetersiz kalabilirler. Amaç iltihabı azaltmak ve vücudun doğal savunmasını inşa etmektir. Basitçe söylemek gerekirse, bu beslenme ritüeli ciddi değişiklik gerektirmektedir.

Magnezyum İçeriği Yüksek Besinler
Magnezyum seviyelerini arttırmak için diyetinize yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği, yoğurt, kefir, badem ve avokado gibi gıdalar ekleyin. Fibromiyalji ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için bu gıdalardan günde en az 2-3 porsiyonkadar tüketin. Uyku bozuklukları, fibromiyalji semptomları arasında yaygın olduğu için, uyku hormonunu melatonini arttırmakta çok önemlidir. Melatonin takviyeleri genellikle güvenli kabul edilir, ancak immün baskılayıcılar, doğum kontrol hapları, antikoagülanlar ve diyabetik reçeteler dahil olmak üzere bazı ilaçlar ile etkileşime girebileceği için besinlerle takviye etmek daha doğru olacaktır. Eğer besinler yeterli gelmiyorsa uzman kontrolünde takviye alınması gerekmektedir.

Melatonin İçeriği Zengin Besinler
Çalışmalar çinko, magnezyum ve folattaki eksikliklerin düşük melatonin düzeyleri ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bir fibromiyalji diyetinde temel besin maddelerinden zengin besinler tüketmek önemlidir.Ceviz, Zencefil, Kuşkonmaz, Taze nane, Muz, Kırmızı şarap gibi…

Tabii ki bireyde ruh-zihin-beden üçlüsünün regülasyonunun sağlanması iyilieşmenin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle besinlerle, medikal tedavi ve egzersizlerle bu süreç desteklenmeli ve kalıcı davranış değişikliği kazandırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm soruları iş günlerinde 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.