Alzheimer ve Beslenme

Demans hafızayı, düşünmeyi, becerileri etkileyen semptomları tanımlar. Demans tek bir hastalık değildir, birçok türü vardır. Bunlardan en yaygın olanı ise Alzheimer Hastalığıdır. Alzheimer; günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize bir hastalıktır. Bozulmuş yeme davranışı, koordinasyon bozukluğu, ağırlık kaybı hastalığa eşlik etmektedir. Başlarda unutkanlık olarak seyreden bu hastalık ilerleyen evrelerde hastaların beslenmede bağımlı olması durumuna dönüşebilmektedir.

Alzheimer İçin Risk Faktörleri

  • İleri yaş
  • Kafa travması
  • Cinsiyet
  • Genetik etmenler
  • Cinsiyet

Hastalık ilerledikçe çiğneme ve yutma zorlukları artabilmektedir. Böyle durumlarda katı yiyecekler yerine daha yumuşak ve kolay yutulacak besinler tercih edilmelidir.

Toksik maddelerin etkisini azaltmada etili antioksidanlar hastalığın seyrinin kötüleşmesini engelleyebilir. Antioksidan açısından yetersiz olan bireylerde hastalığın ilerlemesi tetiklenebilir. Hastaların antioksidanlardan zengin sebze ve meyve (yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, havuç vb.) tüketiminin arttırılması önerilmektedir.

Balık gibi Omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinleri tüketmak Alzheimer riskinin azalması ile ilişkilidir.

Bitkilerde bulunan ve güçlü antioksidan özellik gösteren polifenol adı verilen maddelerin de Alzheimer riskini azalttığı bilinmektedir.

Online Randevu

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm soruları iş günlerinde 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.